Ekozáhrada

Prečo EKO?

Ekozáhrada vytvorená podľa princípov permakultúry je jedným z najdôležitejších prvkov celého konceptu Krásnych Sadov. Dnes sme veľmi často svedkami toho, že pri riešení otázok bývania sa výsadbe venuje len minimálna pozornosť. Domy v individuálnej zástavbe majú zväčša moderné záhrady s okrasnými cudzokrajnými stromami a krami a pekne pokosený trávnik. Záhrady na pohľad síce pekné, prinášajúce však jeho majiteľovi viac práce ako úžitku.

Paradoxy dnešnej modernej doby odráža nasledujúci vtipný príbeh na stiahnutie, ktorý sme si požičali z knihy Jaroslava Svobodu.

Túžime po zdravých a kvalitných potravinách. To si môžeme splniť, ak si ich začneme pestovať a vyrábať sami. Vlastná ekozáhrada má hneď niekoľko pozitív. Permakultúrna záhrada, s výnimkou prvých pár rokov po jej vytvorení, je nenáročná na údržbu. Naša domáca úroda má oveľa výživnejšiu hodnotu ako nevedno ako vypestované plodiny zo supermarketov. Pri práci v záhrade sa každý stáva tvorcom vlastného životného priestoru. Pozorovanie ako zo semiačok a sadeničiek aj vašou vlastnou zásluhou pomaly vyrastajú plody vás môže naplniť nielen pocitmi radosti a užitočnosti, ale aj uvedomením si, ako báječne to celé vesmír vymyslel. A, samozrejme, nemôžeme opomenúť aj ďalší podstatný aspekt, a tým je úspora v peňaženke.

Čo je permakultúra

Permakultúra – to nie je len spôsob pestovania, ale aj spôsob, ako myslíme, čo robíme – jednoducho životný štýl. Je to systém dizajnovania pozemku, ktorý v sebe spája etické princípy, kvalitné a zdravé bývanie, produkciu vlastných potravín. Základnými rysmi permakultúry sú: rešpektovanie prírodných zákonitostí, etické zaobchádzanie s prírodnými zdrojmi, produkovanie len recyklovaného odpadu, využitie lokálne dostupných zdrojov, maximálny efekt pri minimálnej vloženej energii.

  • 1. Živý plot

    Oproti iným typom oplotenia má niekoľko výhod. Nie je potrebné ho natierať, ani opravovať. Pri správnom výbere a umiestnení stromov a kríkov budete musieť zasahovať iba minimálne. Takéto oplotenie vám poslúži aj ako vetrolam a zabezpečí vhodnú mikroklímu pre pestovanie a bývanie. Každé ročné obdobie bude meniť farby i vône...

  • 2. Les

    Miesto, kde sa schováte pred teplom, kam sa uchýlite, keď si budete chcieť oddýchnuť od okolitého sveta. Miesto, kde nebudete zasahovať, len pozorovať, ako si vie príroda poradiť sama. Vytvorte si vlastnú divočinu. Ak na pozemku chcete chovať zvieratá, tak im vyhraďte miesto v tejto časti.

  • 3. Jazierko

    Prírodné jazierko je nielen pekným estetickým prvkom ekozáhrady, ale plní aj dôležitú ekologickú úlohu pre celý záhradný ekosystém. Koniec-koncov vlastnú vodnú plochu oceníte aj v horúcich letách.

  • 4. Ovocný sad a zeleninová a bylinková záhrada

    Aká by to bola ekozáhrada bez jabloní, sliviek či hrušiek, bez záhonov s mrkvou, pažítkou alebo byliniek. Krásne Sady sa stanú skutočne krásnymi aj vďaka nim.

Ako začať

  • Predtým než začnete vysádzať prvé stromy a dizajnovať pozemok, je dôležité si uvedomiť, že svoj budúci životný priestor nevytvárate na rok ani na päť, ale na mnoho rokov dopredu. Netvoríte ho len pre seba, ale aj pre svoje deti a generácie, ktoré prídu po Vás.
  • Podľa pravidiel permakultúry by sme na svojom pozemku mali tráviť veľa času ešte pred akýmkoľvek návrhom a prostredie nášho budúceho domova pozorovať, skúmať a znova pozorovať… A tak pozorujte, čo tu rastie, aká je orientácia pozemku, aká je pôda…
  • Hektárový pozemok je dostatočne veľká plocha. Premyslite si, na čo by ste sa pri pestovaní chceli zamerať – či vašou prioritou bude ovocný sad, pestovanie stromov na drevo alebo niečo iné.
  • Rozvrhnite si, koľko priestoru chcete venovať jednotlivým zónam. Pomocnú ruku Vám pri tvorbe vášho budúceho priestoru na život podajú naši odborníci na permakultúru.