Pozývame na seminár s ovocinárom Ľudom Vaššom

Približne 30 000 stromov a krov sa nám doposiaľ podarilo vysadiť na území Krásnych Sadov Mlynica. Väčšina stromov sa sadila na súkromných pozemkoch budúcich obyvateľov a zopár stromov aj v areáli Zariadenia lesnej pedagogiky.

Podľa našich predbežných kalkulácií sa v celej lokalite Krásne Sady Mlynica v priebehu najbližších rokov postupne vysadí aj milión drevín. Buď vo forme živých plotov, v ovocných sadoch alebo v tzv. zónach „divočiny“ na jednotlivých pozemkoch.

Pre tých z vás, ktorí by radi získali cenné poznatky z výsadby drevín a zakladania ovocného sadu, sme v Krásnych Sadoch pripravili seminár so známym ovocinárom a sadárom Ľudovítom Vaššom. Seminár sa bude konať v sobotu 7. apríla 2018 od 10.00 do 19.00 h a bude pozostávať z teoretickej i praktickej časti.
Ľudo Vašš nám na seminári priblíži tieto témy:

  • princípy, skúsenosti z výsadby drevín a založenia sadu,
  • starostlivosť o strom od zasadenia, cez dospelosť až k jeho starobe,
  • biologické princípy rezu – ako udržať ovocné stromy v harmónii,
  • „harmonizačný rez“ v rôznych vekových štádiách,
  • nároky ovocných druhov na prírodné prostredie,
  • podpníky vhodné pre extenzívne pestovanie,
  • množenie ovocných drevín, štepenie, domáca ovocná škôlka,
  • poukážeme na časté chyby pri pestovaní stromov,
  • staré a krajové odrody ovocných drevín,
  • praktické skúsenosti a trénovanie ovocinárskych zručností,
  • náradie v ovocinárstve,
  • priestor pre diskusiu.

Ľudovít Vašš je mladý pomológ, ovocinár, sadár, nadšenec permakultúry, ktorý pôsobí na Bielokarpatských kopaniciach. V Bošáckej doline sa snaží o zachovanie starých a krajových odrôd ovocných drevín a návrat tradičného hospodárenia. Je riaditeľom o. z. Pangaea, ktoré sa venuje ochrane prírody a hospodáreniu v krajine Bielych Karpát, vzdelávaniu verejnosti, šíreniu a propagácii ekologického hospodárenia. V jednom z rozhovorov na otázku, čím ho pritiahli staré odrody stromov, odpovedal: „Tak ako niekto miluje víno alebo čokoládu, ja milujem ovocie. Mám pomerne vyberavý jazyk, a preto mám rád kvalitné, pestré ovocie. Moderné odrody ma ani zďaleka neuspokojujú, preto som začal pátrať po tých starých. Upútalo ma, že staré odrody sa spájajú s krásnymi, veľkými stromami. V starých stromoch sa ukrýva veľký poklad a staré odrody prekvapujú zaujímavou chuťou. A to ma priťahuje.“

Miesto na seminár je potrebné si rezervovať vopred na email: info@archiv.krasnesady.sk. Poplatok za seminár je zložený z dvoch častí: organizačný poplatok (9 eur, hradí sa vopred) a lektorné (dobrovoľný príspevok podľa vlastných možností a štedrosti, hradí sa na mieste priamo lektorovi Ľ. Vaššovi.) Bližšie informácie zašleme prihláseným záujemcom.

Veríme, že skúsenosti a znalosti mladého ovocinára Ľuda Vašša pritiahnu na seminár do Krásnych Sadov aj Vás. (ks)