V septembri sme otvorili materskú školu

Súčasťou areálu Zariadenia lesnej pedagogiky je od nového školského roku aj materská škola. V pondelok 2. septembra 2019 sme za prítomnosti starostov obcí Mlynica Júliusa Vachmanského, Novej Lesnej Petra Hritza, vedúcej školského obvodu Veľký Slavkov Aleny Madzinovej a ďalších hostí otvorili Súkromnú materskú školu Zvonček.

Materská škola v Krásnych Sadoch sa nachádza na okraji lesa a od tejto polohy sa odvíja aj jej zameranie. Snažíme sa tu vytvoriť miesto pre deti, ktoré bude v maximálne možnej miere prepojené s prírodou. Pri vzdelávaní využívame prvky rôznych pedagogík – montessori, waldorfskej, lesnej pedagogiky. Naše učiteľky Erika a Simonka veľa vzdelávacích aktivít realizujú s deťmi v lese, na lúke, pri rybníku. „To, čo je pre nás, pri výchove detí dôležité je, aby sme ich viedli k láske k prírode, aby chápali vzájomné súvislosti medzi svojím správaním, prírodou a okolím. Deti sa veľa naučia z toho, čo vidia, odpozorujú v lese, je to prirodzené, autentické. Napríklad také farby, môžeme im ich ukázať na listoch, na kvetoch, nemusíme pritom sedieť za stolom a ukazovať im farbičky na papieri. Aj keď to neznamená, že nikdy za stolom nesedíme a nekreslíme. Ale môžeme to kombinovať a využiť prírodu na vzdelávanie,“ vysvetľuje pedagogička Erika Kicová. Pri tvorivých činnostiach sa v škôlke zameriavajú na prácu s prírodnými materiálmi. „Často využívame to, čo nájdeme v lese. Umožňujeme deťom, aby pracovali aj s nožíkom, malou pílkou, ale samozrejme vysvetlíme, ako s tým zaobchádzať a sledujeme ich pritom,“ dodáva.

Materská škola v Krásnych Sadoch je v rámci Slovenska svojím zameraním ojedinelá. Práve to k nám pritiahlo aj rodičov zo širokého okolia uprednostňujúcich prírodné prostredie a takýto spôsob vzdelávania pred ľahšou dostupnosťou iných materských škôl. „Mne sa páči, že tu deti trávia viac času vonku, že je tu menej detí a vekovo zmiešaný kolektív, a tak sa tu učia jeden od druhého. Páči sa nám architektúra škôlky, to, že je mimo mesta, v prírodnom prostredí,“ hovorí mamička 3-ročného Riška Alena Stoklasová z Popradu, ktorá žije s rodinou v jednom z popradských panelákov. Lenka Fábryová z Veľkého Slavkova má v škôlke dve deti – 2,5-ročného synčeka a 4-ročnú dcérku. „Mne vyhovuje, že moje deti trávia čas spolu, že ich nemusím rozdeľovať. Deti sú veľa vonku a v prírodnom prostredí sa môžu veľa naučiť bez kníh, pomocou zmyslov, vnímania, pozorovania. Páči sa mi tvorivá činnosť, pri ktorej používajú materiály, ktoré si sami vedia nájsť v blízkom prostredí, v lese, na lúke počas vychádzok.“

Materská škola v Krásnych Sadoch má za sebou prvé mesiace fungovania. V nasledujúcom období nás čaká ešte úprava vonkajšieho prostredia tak, aby malým škôlkarom pribudlo na hranie zopár milých exteriérových plôch.